Aktualności
Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK zwołuje na dzień 27.04.2021 roku na godz.18.00 Walne Zgromadzenie Członków Sekcji Rytmu Serca( „Zgromadzenie”) w I terminie. W przypadku brak quorum w I terminie, ustala się II termin na dzień 27.04.2021, godz. 18.30
W Polsce każdego roku wszczepia się kilkadziesiąt tysięcy stymulatorów serca. Liczba zabiegów stale rośnie. Kontrole urządzeń i stanu pacjentów w normalnych warunkach odbywają się cyklicznie, ale w czasie pandemii COVID-19 wielu chorych obawiało się o prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo wizyt. Zdaniem ekspertów pacjenci objęci telemonitoringiem urządzeń wszczepialnych mogli czuć się bezpieczniej, ponieważ telemonitoring chronił ich przed przeoczeniem zagrażającego życiu pogorszenia stanu zdrowia.
Zabieg odnerwiający serce stosuje się po to, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego serca. Pacjenci cierpiący z powodu arytmii i omdleń mają szansę na całkowite wyleczenie lub znaczącą redukcję napadów. Odnerwianie serca poprawia jakość życia chorych, pomaga im żyć bez lęku i stresu - wyjaśniają prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski i dr n. med. Roman Piotrowski, eksperci Kliniki Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Grochowskim w Warszawie.
Stanowisko Zespołu powołanego przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie kardiologii oraz Zarząd Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na temat zalecanego postępowania u chorych z implantowanym podskórnym kardiowerterem-defibrylatorem serca EMBLEM firmy Boston Scientific objętym notatką bezpieczeństwa z grudnia 2020 roku.
W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie wykonuje się blisko 1 tys. zabiegów ablacji podłoża arytmii rocznie. Z tego nawet połowa to procedury najtrudniejsze: wykonywane u pacjentów z uszkodzonym sercem i skomplikowanymi arytmiami. O terapii najbardziej złożonych przypadków opowiadają kardiolodzy elektrofizjolodzy: prof. Mariusz Pytkowski, dr n. med. Michał M. Farkowski oraz dr hab. n. med. Aleksander Maciąg z II Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Od ratowania życia do znaczącej poprawy jego jakości. Nowoczesne technologie stosowane w elektroterapii kardiologicznej chronią pacjentów przed nagłym zgonem sercowym i hospitalizacjami. Umożliwiają aktywne życie rodzinne i zawodowe. Przykładowo bezelektrodowe stymulatory wielkości kostki cukru to piękne, wręcz kosmicznie skuteczne i wytrzymałe technologie – uważa prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii UM w Poznaniu, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Nieszkodliwe kołatania czy groźne dla zdrowia i życia arytmie? Kiedy można odłożyć wizytę u lekarza, a kiedy niezwłocznie zgłosić się po pomoc? Na pytania o zaburzenia rytmu serca i ich leczenie w cyklu bezpłatnych webinariów pt. "Zaburzenia rytmu serca - od diagnozy po wszczepienie urządzenia kardiologicznego" odpowiedzieli goście pierwszego spotkania, eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej i prof. Maciej Sterliński.
Jak przygotować się do wizyty w szpitalu, kiedy w ośrodkach obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny i zakaz odwiedzin? Odpowiadają: Dorota Gwóźdź, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie i pacjenci ze Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy.
Wytyczne naukowe mają zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Czy powinny być zawsze bezwzględnie stosowane? Co powinien zrobić lekarz, jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe wdrożenie zalecanej terapii? Dr. hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, odpowiada na pytania Gazety dla Lekarzy.
Lepszy stan zdrowia i większe bezpieczeństwo pacjentów, mniej planowych wizyt specjalistycznych, oszczędność na procedurach i dodatkowe środki w budżecie płatnika publicznego – to zalety telemonitoringu urządzeń wszczepialnych wymieniane przez kardiologów i pacjentów. Zdaniem ekspertów pandemia COVID-19 pokazała wyraźnie: najwyższy czas zrefundować znaną i sprawdzoną przez lata formę opieki telemedycznej.
W tych trudnych i niepewnych czasach zapewniamy Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby XXXII Konferencja odbyła się stacjonarnie zgodnie z planem w MCK w Katowicach i była tradycyjnie okazją do spotkania naszego środowiska, lecz nie jesteśmy w stanie na dzień dzisiejszy przewidzieć sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19. Byłoby nam niezmiernie miło spotkać się z Państwem osobiście, lecz najważniejsze jest Państwa bezpieczeństwo. Dlatego o decyzjach dotyczących formy Konferencji będziemy informować na bieżąco.
We wtorek 8 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze na Śląsku wszczepienie układu do terapii resynchronizującej serca (CRT-D) z funkcją bluetooth. Urządzenie Neutrino CRT wszczepiono 67-letniemu mężczyźnie z niewydolnością serca. Zdaniem lekarzy terapia poprawi stan pacjenta i jakość jego życia, a funkcja bluetooth ułatwi zdalne kontrole w ośrodku prowadzącym.
Wszczepialne elektroniczne urządzenia kardiologiczne stymulują pracę mięśnia sercowego, chronią przed nagłym zgonem sercowym, pomagają synchronizować pracę komór. Najnowsze modele pomagają w diagnostyce i terapii arytmii, przedłużają życie i poprawiają jego jakość. O różnych rodzajach kardiologicznych układów wszczepialnych mówi prof. Maciej Sterliński, kierownik Pracowni Elektrofizjologii I Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Szacuje się, że w Polsce jest blisko 10 tys. elektroradiologów. Specjaliści tej dziedziny wykonują w Polsce rocznie nawet 30 mln procedur klinicznych i administracyjnych. Eksperci pozostają zgodni: bez elektroradiologii nie ma nowoczesnej medycyny. Pilnie potrzebna jest ustawa o zawodzie elektroradiologa.
We wtorek 24 listopada 2020 roku w Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej z opcją transmisji danych w oparciu o technologię bluetooth. Układ Neutrino CRT (HF) zaimplantowano 67-letniemu pacjentowi z niewydolnością serca.
W dniach 17-24 listopada 2020 roku odbędzie się międzynarodowy Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków (AF Awarness Week). Fundacja Serce dla Arytmii przy wsparciu ekspertów przygotowała praktyczny przewodnik dla pacjentów i wytyczne postepowania w dobie epidemii COVID-19. W ramach kampanii eksperci podyskutują o najnowszych zaleceniach naukowych i wynikach badań w obszarze migotania przedsionków.
Europejska Asocjacja Rytmu Serca EHRA zainaugurowała wieloośrodkowe badanie ankietowe skierowane do pacjentów pn. „Życie z migotaniem przedsionków”.
Rusza drugi etap międzynarodowego projektu badawczego poświęconego opracowaniu, weryfikacji i wprowadzeniu do praktyki klinicznej w krajach Unii Europejskiej doskonalszego, indywidualizowanego dla każdego pacjenta po zawale serca systemu kwalifikacji do implantacji automatycznych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD). Celem badania jest ograniczenie liczby nieadekwantnych wszczepień ICD i znacząca redukcja kosztów związanych z tą procedurą dla płatników publicznych. Polskim partnerem i ośrodkiem koordynującym projekt w kraju jest Klinika Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nowoczesna diagnostyka i terapia arytmii może i powinna odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycznych. Zwłaszcza tych, które nie stanowią już technicznych nowinek, a mają potwierdzoną w badaniach naukowych i wieloletniej praktyce klinicznej skuteczność i bezpieczeństwo – ocenia prof. Jarosław Kaźmierczak, kierownik Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali listę kontrolną dla pacjentów korzystających z e-wizyty lekarskiej. Jednostronicowy szablon pomoże zaoszczędzić czas pacjenta i lekarza oraz nie zapomnieć o niczym ważnym. Bezpłatny formularz do wydruku można pobrać ze strony Sekcji Rytmu Serca PTK
Kardiologia dziecięca jest szczególną dziedziną medycyny. W przypadku dorosłych dysponujemy licznymi badaniami, zaś jeśli chodzi o dzieci bazujemy przede wszystkim na doświadczeniu ośrodków. Chociaż obie dziedziny noszą nazwę „kardiologia”, tu każdy pacjent jest wyzwaniem, a potrzeby i możliwości terapii najmłodszych pacjentów różnią się od tych z zakresu kardiologii dorosłych – mówi dr n. med. Maria Miszczak Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
Zaburzona sekwencja skurczu komór serca często wiąże się z jego niewydolnością. Wielu pacjentom mogą pomóc stymulatory i kardiowertery-defibrylatory z funkcją resynchronizacji. Układy pomagają uporządkować skurcze serca i poprawić samopoczucie pacjenta – mówi dr hab. n. med. Maciej Kempa, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W Polsce wszczepia się około 30 tys. stymulatorów serca rocznie. Urządzenia te mogą poprawić stan zdrowia i jakość życia chorych. O trendach w rozwoju stałej stymulacji serca mówi dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. Narodowego Instytutu Kardiologii, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kardiomiopatie to grupa zróżnicowanych schorzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest patologiczna przebudowa mięśnia sercowego prowadząca do jego dysfunkcji. Dlaczego serce się rozszerza, czy to schorzenia dziedziczne i jakie są możliwości leczenia, mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jak i dlaczego w ludzkim sercu tworzy się prąd? Czym jest badanie EKG i kiedy się je wykonuje? Odpowiada prof. Maciej Sterliński, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zmarła Profesor Zdzisława Kornacewicz-Jach, współtwórczyni nowoczesnej polskiej kardiologii, wieloletni (w latach 1993-2018) kierownik Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, była prorektor tej uczelni.
Czy COVID-19 może zagrażać życiu pacjentów z arytmiami? Kiedy poczekać z zabiegami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca, a kiedy pilnie wezwać pomoc? Na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych pytania odpowiada prof. Marcin Grabowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rzecznik Zarządu Głównego PTK.
Pomoże oswoić diagnozę, zmotywuje do podjęcia terapii, pokaże, jak właściwie się sobą zaopiekować. Zdaniem ekspertów Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pielęgniarka realizująca zadania z zakresu edukacji zdrowotnej pomaga usprawnić cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jej działania są korzystne dla pacjenta, jego rodziny, ośrodka i całego systemu opieki zdrowotnej, ale aby były skuteczne, konieczna jest właściwa edukacja personelu.
16 sesji wykładowych, 37 wykładowców i ponad 1000 uczestników – za nami e-POLSTIM 2020. Doroczna konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbyła się w dniach 4-6 czerwca, po raz pierwszy w formule serii webinariów internetowych.
Zapraszamy do udziału w konferencji online E-POLSTIM 2020 - rozpoczynamy już za chwilę. Przejdź do transmisji: https://polstim2020.ptkardio.pl/rejestracja2020/logowanie
Pacjentów z migotaniem przedsionków może być w Polsce nawet 1-2 miliony. Blisko jedna trzecia chorych prawdopodobnie nie jest świadoma, że ma groźną arytmię. Wielu pacjentom można skutecznie pomóc. Oprócz metod farmakoterapii dostępne jest zabiegowe leczenie migotania przedsionków, którego skuteczność w ostatnich latach znacznie wzrosła. O wynikach badania przeprowadzonego w Klinice Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie mówi kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej prof. Piotr Kułakowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Burza elektryczna, arytmie uwarunkowane genetycznie i powikłania zabiegów elektroterapii będą głównymi tematami e-POLSTIM 2020, internetowej konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Doroczne spotkanie naukowe kardiologów elektrofizjologów odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2020 roku, po raz pierwszy w formie serii interaktywnych webinariów.
Artykuł dr n. med. Michała M. Farkowskiego, dostępny w najnowszym wydaniu Kardiologii w Praktyce 3-4/2019, został poświęcony analizie wytycznych w zakresie zaleceń w obszarze efektywności i bezpieczeństwa zabiegu ablacji arytmii przedsionkowych.
Niektóre z leków stosowanych w terapii COVID-19 powodują wydłużenie odstępu QT, co może doprowadzić do wystąpienia komorowych zaburzeń rytmu serca groźnych dla życia. Eksperci SRS PTK przygotowali dokument, w którym przedstawiają zalecenia pozwalające ograniczyć takie ryzyko.
5 pytań o ablację dr n. med. Piotrowi Lodzińskiemu zadaje Gazeta dla Lekarzy
- Dziś każde świadczenie usługi medycznej na odległość, postawienie diagnozy i udzielenie pacjentowi porady dotyczącej przyjmowania leków to standardowa forma opieki zdrowotnej. Bardzo ważne jest, aby zarówno lekarz, jak i pacjent traktował teleporadę jako konsultację równoważną z osobistą wizytą lekarską - w rozmowie z Radioklinika mówi Prof. Marcin Grabowski, profesor w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM, ekspert SRS PTK
W związku ze znaczącym ograniczeniem liczby wykonywanych zabiegów elektroterapii w nawiązaniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej, Grupa Robocza Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaktualizowała Opinię w zakresie zalecanego postępowania zabiegowego w przypadkach trzech grup pacjentów z zaburzeniami rytmu serca:
W związku z epidemią SARS-CoV-2 wiele planowych procedur medycznych zostało odroczonych. Warto wykorzystać dodatkowy czas i dobrze się przygotować, radzą eksperci. Dobra kontrola schorzeń przewlekłych, ciśnienia i wagi to większa szansa na to, że pacjent lepiej zniesie procedurę, zmniejszy ryzyko powikłań i szybciej wróci do formy. Jak wykorzystać czas do nowego terminu planowanej procedury medycznej radzą kardiolodzy z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Wątpliwe wyniki posiewu krwi i badania echokardiograficznego oraz niewyjaśniona gorączka u pacjenta z podejrzeniem infekcji związanej ze wszczepionym urządzeniem do elektroterapii mogą być podstawą do wykonania hybrydowej procedury PET CT. Badanie z zakresu medycyny nuklearnej pomaga w wykryciu powikłań infekcyjnych. Dzięki tej technice można też potwierdzić bądź wykluczyć obecność nowotworów, chorób autoimmunologicznych czy schorzeń tkanki łącznej. Wszystkie ogniska infekcji widoczne są w czasie jednego badania.
Afib Matters to źródło rzetelnej i aktualnej wiedzy o migotaniu przedsionków. Czym jest arytmia? Co warto o niej wiedzieć? O co zapytać lekarza? Czy z migotaniem przedsionków można normalnie żyć? Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania można znaleźć na stronie www.afibmatters.org/pl. Serwis jest dostępny w dziewięciu wersjach językowych.
Z powodu sytuacji epidemiologicznej Zarząd Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podjął jednomyślną decyzję o odwołanie konferencji POLSTIM 2020.
COVID-19 to choroba wywoływana przez wirusa RNA SARS-CoV2 należącego do grupy koronawirusów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub bezpośrednią, jednak na obecnym etapie wiedzy nie można wykluczyć innych dróg zakażenia.
Dr hab. n. med. Michał Mazurek z Oddziału Klinicznego Kardiologii Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, został mianowany ambasadorem EHRA Young EP w Polsce. Organizacja zrzesza młodych kardiologów elektrofizjologów z całej Europy.
Przygotowała Grupa Robocza Sekcji Rytmu Serca
Maciek Kempa, Marcin Gułaj, Michał Farkowski, Andrzej Przybylski
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXXI Konferencji Sekcji Rytmu Serca PTK POLSTIM 2020, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2020 r. w Katowicach.
Z przyjemnością informuję o rozpoczęciu internetowego głosowania w wyborach do Zarządu EHRA na lata 2020/2022 oraz o wyborach członków do EHRA Nominating Committee. Pośród kandydatów do Nominating Committee EHRA znajduje się Prof. dr hab. Andrzej Lubiński, były Przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK.
udział polskich przedstawicieli we władzach towarzystw naukowych jest bardzo istotnym elementem wspierania rozwoju nauki i edukacji w naszym kraju. The ‘European Cardiac Arrhythmia Genetics’ Focus Group (ECGen) of EHRA to Europejska grupa fokusowa ds. Genetyki arytmii serca (ECGen,) będzie ona reprezentować EHRA w dziedzinie genetyki arytmii serca, zajmując się ważnymi kwestiami, w tym: edukacją i szkoleniami, badaniami. W Komitecie ma szansę zasiadać nasz kandydat jako lekarz konsultant - prof. dr hab n. med. Katarzyna Biernacka.
Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
4 lutego 1980 roku w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD) znalazły stałe i szerokie zastosowanie w terapii zaburzeń rytmu serca. Dziś ICD jest jedną z uznanych metod we współczesnej kardiologii.
Pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego mogą żyć dłużej. Receptą jest zdrowy styl życia, odpowiedzialność i stosowanie się do zaleceń lekarzy – przekonuje dr hab. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Uprzejmie informujemy iż dzisiaj tj.15.01.2020 r. zostanie uruchomiona zapowiadania wcześniej zmiana zasad przyznawania certyfikatów indywidualnych Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w zakresie urządzeń wszczepialnych i elektrofizjologii.
Czy prowadzenie samochodu z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) jest bezpieczne? Czy trzeba zapinać pasy? Co mówią przepisy? Na pytania kierowców z ICD odpowiada dr hab. n. med. Michał Mazurek, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W czwartek 19 grudnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył naszych Kolegów Kardiologów Orderem Odrodzenia Polski.
Za wybitne zasługi dla rozwoju kardiologii, osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej odznaczeni zostali:
- prof. Zbigniew Chmielak (Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)
- prof. Marcin Demkow (Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)
- prof. Andrzej Kutarski (Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu)
- prof. Adam Witkowski (Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)
12 grudnia nominacje profesorskie odebrali Panowie Profesorowie: Krzysztof Błaszyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Radosław Lenarczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Szanowni Panowie Profesorowie, Drodzy Koledzy, serdecznie Wam gratulujemy!
Uwaga: Od 15 stycznia 2020 zmiana zasad przyznawania Certyfikatów Indywidualnych Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w zakresie urządzeń wszczepialnych
Przed nami XXXI Konferencja Sekcji Rytmu Serca PTK POLSTIM 2020, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2020 roku w MCK w Katowicach.
Występowanie cukrzycy dramatycznie wzrosło na przełomie XX i XXI wieku. Ma to związek ze starzeniem się populacji, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, a także z epidemią otyłości. U osób dorosłych przeważa typ 2 cukrzycy, który stanowi blisko 90% przypadków. Z badań epidemiologicznych wynika, że cukrzyca jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej (CAD), odpowiada za blisko dwukrotnie większą śmiertelność w świeżym zawale serca (MI), a także ma niekorzystny wpływ na rokowanie po dokonanym MI. Co więcej, prawdopodobieństwo zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą jest porównywalne z tym, jakie występuje u osób z CAD po przebytym MI i bez rozpoznanej cukrzycy. Cukrzycę należy zatem traktować jako równoważnik CAD, a pacjenta leczyć kompleksowo.
Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków – arytmię, na którą cierpi nawet 20% osób powyżej 65 roku życia, odpowiedzialną za 5 razy wyższe ryzyko zawału serca, 2,5 razy większe zagrożenie udarem mózgu i ponad 2 razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych? Odpowiedzi udzielają eksperci programu edukacyjnego Akcja Ablacja, skierowanego do pacjentów kardiologicznych. Nowy portal www.akcjaablacja.pl już ruszył.
11 listopada 2019 roku, w Narodowe Święto Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Panią Grażynę Świątecką, emerytowanego profesora, wybitnego lekarza kardiologa i społecznika, Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.
Niektóre zaburzenia rytmu serca są wyraźnie odczuwalne przez pacjenta. To często zaburzenia incydentalne, naturalne, niebędące schorzeniem i nie wymagające interwencji klinicznych. Inne, jak choćby migotanie przedsionków, mogą być przez długi czas nieodczuwalne przez pacjenta, ale jednocześnie są śmiertelnie groźne. Najważniejsza jest wczesna i pewna diagnoza. W wykryciu takich arytmii pomocne są nowoczesne rejestratory, które w oparciu o inteligentne algorytmy pomogą wykryć nieprawidłowości i powiadomić o nich centrum monitorujące.
Implantacja stymulatora serca lub kardiowertera-defibrylatora to dla wielu pacjentów stres i nowa sytuacja, z którą uczą się żyć na nowo. Wiele wątpliwości dotyczy codziennej aktywności, w tym życia płciowego. Czy seks może być groźny dla pacjenta ze wszczepionym urządzeniem wspomagającym pracę serca? Jakie jest ryzyko, że porywy namiętności spowodują wyładowanie kardiowertera-defibrylatora? Kiedy po zabiegu można na nowo podjąć współżycie? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kim jest elektrofizjolog, jak wygląda ta ścieżka kariery w medycynie, ilu jest w Polsce specjalistów elektrofizjologów – opowiadają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Rozmowa dla Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Ministrem Zdrowia Prof. Łukaszem Szumowskim o rosnącej roli elektrofizjologii i elektroterapii, migotaniu przedsionków i udarze mózgu oraz instrumentach pozwalających na weryfikację i udostępnianie pacjentom nowych technologii diagnostycznych i terapeutycznych
Czy istnieje aktywność fizyczna dobra dla każdego, dlaczego „pakowanie” na siłowni jest nieodpowiednie dla serca, kiedy pulsometr może… skłamać i czy pacjent z rozrusznikiem powinien bać się sportu – odpowiada dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Relacja dr. Pawła Moskala z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Inwazyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Zapraszamy do skorzystania z darmowego miesięcznego dostepu do e-wydania w Pulsie Medycyny – szczegóły zawarta są w środku artykułu.
Wszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia, kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Czy zmieni się postępowanie kliniczne w migotaniu przedsionków? Jak leczyć arytmię, na którą cierpi nawet 10% seniorów? Nowe wyniki badań klinicznych przedstawione na marcowym Kongresie Europejskiej Asocjacji Rytmu Serca w Lizbonie komentuje dr n. med. Michał M. Farkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie, członek zarządu SRS PTK oraz EHRA Scientific Initiatives Committee.
- gorący temat Kongresu Europace 2019
- wyzwania i szanse
- Polska w czołówce krajów wdrażających nową metodę
Podczas kongresu Europace 2019 zaprezentowano ciekawy przegląd prowadzonych badań naukowych. Jednym z wiodących kierunków jest stymulacja pęczka Hisa.
– Dłuższe życie polskich pacjentów to również coraz liczniejsze arytmie i liczniejsze schorzenia im towarzyszące. Wymaga to od nas, lekarzy, coraz większej indywidualizacji w doborze metod diagnostycznych i terapeutycznych. Równie ważna jest także współpraca – pomiędzy specjalistami, lekarzami rodzinnymi, pielęgniarkami, technikami i fizjoterapeutami, ale i przedstawicielami agend rządowych. Podobnie wzrastać powinna skala wdrożeń nowych technologii, ale ta – koniecznie na równi z działaniami edukacyjnymi i świadomościowymi skierowanymi do pacjentów – mówi dr hab. med. Maciej Sterliński, prof. Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Coraz powszechniejsze i bardziej złożone zaburzenia rytmu serca, ścisłe związki pomiędzy arytmiami a niewydolnością serca i udarem mózgu oraz innowacyjne metody diagnostyczne i terapeutyczne w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii będą tematami przewodnimi XXX Jubileuszowej Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Doroczna konferencja SRS PTK POLSTIM 2019 odbędzie się w dniach 23-25 maja w Toruniu.
Czy zmieniony rytm serca w ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę? Dlaczego arytmie warto leczyć jeszcze przed planowaną ciążą? Jakie badania i zabiegi można zastosować u pacjentki z zaburzeniami rytmu serca spodziewającej się dziecka? Czy mama z arytmią powinna rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie? Opowiada dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej
Ważna informacja bezpieczeństwa:
Opinia Grupy Roboczej powołanej przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie Kardiologii oraz Zarząd Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na temat zalecanego postępowania u chorych zagrożonych wstrzymaniem stymulacji w dwujamowych stymulatorach firmy Medtronic wraz z proponowanym formularzem informacji dla Pacjenta
zbliża się Jubileuszowa XXX Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2019, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym „Jordanki” w Toruniu. Serdecznie zachęcamy wszystkich z Państwa do zarezerwowania terminu 23-25 maja 2019 roku.
Serdecznie dziękujemy za Państwa zaangażowanie! Liczba zgłoszonych sesji na XXX Jubileuszową Konferencję POLSTIM 2019 przekroczyła 80. Dziękujemy także za szeroką reprezentatywność proponowanych zagadnień - wszystkie kategorie tematyczne są prawie po równo reprezentowane.
Czy są arytmie, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, jaka jest specyfika zaburzeń rytmu serca u obu płci i które arytmie są groźniejsze: żeńskie czy męskie – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
24 listopada w Klinice Kardiologii i Elektroterapii Serca oraz Zakładzie Anatomii i Neurobiologii Katedry Anatomii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbył się kurs „S-ICD – zasady działania, kwalifikacja do implantacji, technika zabiegu”. Kardiolodzy specjalizujący się w elektroterapii brali dział w szkoleniu teoretycznym połączonym z treningiem implantacji podskórnego układu defibrylującego S-ICD na preparatach anatomicznych.
Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w porozumieniu i pod patronatem Sekcji Rytmu Serca PTK, organizuje w dniu 24 XI 2018 r. jednodniowy kurs: S-ICD – zasady działania, kwalifikacja do implantacji, technika zabiegu. Kierownikiem naukowym kursu jest dr n.med. Maciej Kempa. Kurs jest adresowany do kardiologów, specjalistów elektroterapii doświadczonych w implantacji elektronicznych urządzeń wszczepialnych, przede wszystkim tych, którzy rozpoczęli już zabiegi implantacji S-ICD lub wkrótce dołączą do zespołów wykonujących te zabiegi.
Implantacja urządzenia kardiologicznego to ważny moment w życiu pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Jak na co dzień funkcjonować z wszczepionym urządzeniem: co wolno, a czego lepiej unikać z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD), stymulatorem serca (IPG), urządzeniem do terapii resynchronizującej (CRT), stosowanymi w terapii różnego rodzaju arytmii?
W krioablacji ujemne temperatury stosuje się po to, by precyzyjnie unieszkodliwić fragmenty tkanek, odpowiedzialne za wadliwe przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu.
Ablacja z użyciem zimna ma największe zastosowanie w leczeniu migotania przedsionków – groźnej arytmii typowej dla wieku podeszłego, na którą cierpi ok. 10% osób po 75-tym roku życia.
W terapii podłoża migotania przedsionków skuteczność krioablacji sięga nawet 80 procent.
Warto wiedzieć, że jest to metoda bezpieczna i refundowana – mówi dr n. biol., lek med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Przed nami Jubileuszowa XXX Konferencja Sekcji Rytmu Serca PTK POLSTIM 2019, która odbędzie się w dniach 23-25 maja 2019 roku w Toruniu, w Centrum Konferencyjnym Jordanki.
XXX Konferencja POLSTIM to kontynuacja przez SRS PTK tradycji Sekcji Elektrostymulacji Serca PTK (1973-1986) oraz Sekcji Stymulacji Serca i Elektrofizjologii Klinicznej (1986-2004). Chcemy nadać Jubileuszowej Konferencji wyjątkowe walory dydaktyczne, szczególną oprawę i uhonorować najbardziej zasłużone dla Naszego Środowiska Osoby. Przypominamy, że będzie to także rok sprawozdawczo-wyborczy. Nasza Sekcja liczy już prawie 900 członków i nikogo z Państwa nie powinno w Toruniu na naszym wspólnym Jubileuszu zabraknąć!
Jak wskazano w najnowszym raporcie firmy Deloitte pt. „A journey towards smart health. The impact of digitalization on patient experience”, do 2022 roku technologie cyfrowe zrewolucjonizują sektor opieki medycznej. Jak nowoczesne rozwiązania technologiczne wpływają na rokowania, efektywność kliniczną oraz kosztową całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego? Jak w kontekście korzyści dla pacjentów i efektywności dla systemu ocenia się telemonitoring urządzeń wszczepialnych, stosowanych w terapii kardiologicznej?
Komentuje dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
Udar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najczęstsze są udary niedokrwienne (85%). Ryzyko wystąpienia takiego udaru rośnie aż pięciokrotnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, arytmią charakterystyczną dla wieku podeszłego. Warto wiedzieć, jak się chronić przed powikłaniami migotania przedsionków i uniknąć udaru mózgu – radzi ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Zapadalność i wykrywalność zaburzeń rytmu serca u dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok rośnie, ale lepsza diagnostyka nie idzie w parze z poprawą warunków opieki nad młodymi pacjentami z arytmiami. Istnieje pilna potrzeba szkoleń, potrzebne są pieniądze, ważna jest telemedycyna - mówi prof. Katarzyna Bieganowska z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
XXIX Konferencja Sekcji Rytmu Serca POLSTIM 2018 już za nami. Były to 3 dni w gościnnym Wrocławiu, wypełnione od rana do późnego wieczora sesjami dydaktycznymi i abstraktowymi, a także toczącymi się równolegle zajęciami warsztatowymi i kursami. Niezwykłym humanistycznym akcentem Konferencji była prelekcja prof. Jana Miodka „Serce w języku”. Wszyscy uczestnicy podkreślają zgodnie, że program naukowy wydarzenia był na bardzo wysokim poziomie a nawet panowała niekiedy „klęska urodzaju” – trzeba było wybierać pomiędzy kilkoma równoległymi, jakże interesującymi sesjami.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pragniemy poinformować o możliwości odpłatnego zareklamowania Państwa wydarzenia podczas konferencji POLSTIM 2018, która odbędzie się w dniach 17-19 maja 2018 r. i zgromadzi ok 550 uczestników (głównie lekarzy kardiologów). Proponujemy reklamę w formie slajdu na głównych ekranach na salach wykładowych w przerwach pomiędzy sesjami lub w formie insertu do toreb konferencyjnych.
XXIX Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Nowości w diagnostyce i terapii arytmii, sesje dydaktyczne z udziałem wybitnych specjalistów w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii z Polski i zagranicy, najciekawsze przypadki kliniczne, dyskusje, kursy oraz warsztaty dla pielęgniarek i techników medycznych złożą się na program XXIX Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2018, która odbędzie się w dniach 17-19 maja we Wrocławiu.
Obecność na Konferencji POLSTIM 2018 potwierdził Minister Zdrowia Prof. Łukasz Szumowski.
W związku z licznymi zapytaniami, podjęto decyzję o rozszerzeniu możliwości ubiegania się o dofinansowanie udziału w Konferencji POLSTIM 2018. O dofinansowanie ubiegać mogą się również m.in: pielęgniarki, fizjoterapeuci i technicy medyczni, spełniający warunki podane w poprzedniej informacji nt. dofinansowania, ale nie jest wymagana od Nich przynależność do PTK. W Państwa podaniu zalecane byłoby podanie swojego miejsca pracy i danych członka PTK – najlepiej osoby w zależności służbowej, która może rekomendować Kandydata. Podania takie rozpatrywane będą w drugiej kolejności, po rozpatrzeniu kandydatur osób, spełniających kryteria podane w pierwszej informacji o możliwości dofinansowania.
W imieniu Komitetu Naukowego Konferencji POLSTIM 2018 informujemy, że wydłużyliśmy okres nadsyłania abstraktów doniesień oryginalnych i kazuistycznych na Konferencję POLSTIM 2018 – nieprzekraczalny termin przyjmowania prac to 30 kwietnia 2018. Szczególnie zapraszamy jako pierwszych autorów Młodych Badaczy < 35 r.ż. i przypominamy, że w systemie abstraktowym stworzono dla Państwa specjalną kategorię. Zawsze są Państwo bardzo aktywni na tym polu i mamy nadzieję na - jak co roku - bardzo ciekawy konkurs o Nagrodę Przewodniczących SRS dla Młodych Badaczy.
Arytmie stają się obecnie chorobą cywilizacyjną, zwłaszcza jedna z jej postaci, jaką jest migotanie przedsionków. Społeczeństwo się starzeje, liczba chorych będzie wzrastać. Liczba osób, której dotyczy ta dolegliwość, waha się w Polsce od 400 tys. do 600 tys. Jest to arytmia, która najczęściej dotyka osób w wieku starszym, a że społeczeństwo się starzeje, liczba chorych z tą postacią arytmii będzie wzrastać. Prognozuje się, że w 2050 r. osiągnie 2 mln.
XXIX Konferencja Sekcji Rytmu Serca PTK odbędzie się za niespełna dwa miesiące. Chcemy, aby nasze spotkanie we Wrocławiu zgromadziło możliwie najwięcej przedstawicieli Naszego Środowiska; szczególnie liczymy na udział najmłodszych Adeptów leczenia zaburzeń rytmu serca oraz przedstawicieli wszystkich profesji medycznych. W związku z tym Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK w porozumieniu z biurem ZG PTK podjął decyzję o możliwości ubiegania się o dofinansowanie udziału w Konferencji POLSTIM 2018.
Zapraszamy do nadsyłania abstraktów doniesień oryginalnych i kazuistycznych – termin przyjmowania prac to 15 kwietnia 2018 r. Szczególnie zapraszamy jako pierwszych autorów Młodych Badaczy < 35 r.ż. W systemie abstraktowym stworzono dla Państwa specjalną kategorię. Mamy nadzieję, że tak jak w roku poprzednim, będą Państwo bardzo aktywni na tym polu i znów będziemy mogli przeprowadzić konkurs na Nagrodę Przewodniczących SRS dla Młodych Badaczy.
Portal jest adresowany zarówno do osób, które przebyły zawał serca, jak i do ich bliskich/opiekunów. Zawiera wiele niezwykle ważnych informacji przygotowanych przez ekspertów w formie pytań i odpowiedzi. Oprócz materiałów wyjaśniających przyczyny zawału serca i sposoby jego leczenia zainteresowani znajdą szereg przydatnych informacji, co robić po wyjściu ze szpitala, jak żyć i przede wszystkim jak można uchronić się przed kolejnym zawałem.
Zaprosznie do współtworzenia programu naukowego
Bardzo serdecznie zachęcamy do współtworzenia programu POLSTIM-u 2018 i z góry dziękujemy za poświęcony czas. Liczymy jak zwykle na bardzo interesujące i liczne propozycje; dołożymy wszelkich starań aby najciekawsze tematy znalazły się w programie Naszej Konferencji!
XXIX Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2018 odbędzie się w dniach 17-19 maja we Wrocławiu. Już dziś serdecznie zapraszamy Państwa do udziału i do wspólnego tworzenia programu naukowego tej wyjątkowej Konferencji.