Dla Pacjenta

II spotkanie edukacyjno-integracyjne dla osób z zaburzeniami rytmu serca pod patronem merytorycznym Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W dniach 8-10 września 2017 roku w Zegrzu Południowym koło Warszawy odbyło się II ogólnopolskie spotkanie edukacyjno-integracyjne dla osób z zaburzeniami rytmu serca i wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca.

W programie spotkania, które odbyło się w bazie Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym, zawarto cykl wykładów prowadzonych przez lekarzy - czołowych ekspertów w leczeniu arytmii, którzy na zjazd pacjentów przyjechali z całej Polski.

grupa

- To dla nas, pacjentów ze wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi, naprawdę ważne wydarzenie. Po udanym pierwszym spotkaniu postanowiliśmy zorganizować jego kolejną edycję - mówi Karolina Piotrowska, Przewodnicząca Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy.

reanimacja

Jednym z kluczowych elementów programu spotkania był cykl wykładów prowadzonych przez lekarzy kardiologów. - Lekarze odpowiadali na pytania: jak na co dzień powinienem dbać o mój stymulator, czy ze wszczepionym urządzeniem powinienem zrezygnować z aktywności fizycznej, czy pacjentka kardiologiczna powinna szczególnie uważać na siebie w ciąży, a nawet… czy ze stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem mogę spróbować skoku na bungee? - opowiada prof. Maciej Sterliński z Instytutu Kardiologii w Aninie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, opiekun spotkania.

sala

Już po raz drugi gospodarzem spotkania pacjentów z zaburzeniami rytmu serca jest Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w którym działa prof. Maciej Sterliński.

- Kiedy dowiedziałem się o pomyśle organizacji spotkania pacjentów z zaburzeniami rytmu serca przez naszą organizację, nie miałem wątpliwości, że to świetny pomysł - mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy Legionowskiego WOPR podobnie jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, prezentowali uczestnikom spotkania zasady udzielania pierwszej pomocy, pokazali bazę i wyposażenie legionowskiego WOPR, opowiadali o specyfice pracy ratownika wodnego i zabrali pacjentów w rejs po Zalewie Zegrzyńskim. 

Patronem merytorycznym spotkania była Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.