Strona główna > Aktualności > Prof. Grażyna Świątecka odznaczona Orderem Orła Białego

Prof. Grażyna Świątecka odznaczona Orderem Orła Białego

12.11.2019

11 listopada 2019 roku, w Narodowe Święto Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Panią Grażynę Świątecką, emerytowanego profesora, wybitnego lekarza kardiologa i społecznika, Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

odznaczenie

Prof. Grażyna Świątecka urodziła się w 1933 roku. Była wieloletnim kierownikiem II Kliniki Chorób Serca Gdańskiej Akademii Medycznej (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny) i jednym z pionierów nowoczesnego leczenia zaburzeń rytmu serca w Polsce. W latach 1992-1998 była Przewodniczącą Sekcji Stymulacji Serca i Elektrofizjologii Klinicznej (obecnie Sekcja Rytmu Serca) Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także wieloletnim redaktorem naczelnym czasopisma „Elektrofizjologia i Stymulacja Serca” (obecnie „Cardiology Journal”). Od momentu przejścia na uniwersytecką emeryturę w 2004 roku prof. Świątecka prowadzi nieprzerwanie aktywną i wszechstronną działalność lekarsko-społeczną.

Prof. Świątecka jest znana i ceniona jako prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej, organizator dorocznych konferencji szkoleniowo-naukowych w ramach tegoż Towarzystwa, a także redaktor naczelna czasopisma „Nasza Gazeta Telefon Zaufania”. Prof. Świątecka to autorka i inicjatorka wykładów, publikacji i promocji medialnej ruchu pomocy telefonicznej w walce z patologią społeczną (zwłaszcza w zapobieganiu samobójstwom) oraz współautor i redaktor książki „Telefon Zaufania – Słucham – kompendium wiedzy o TZ” (2017).

W latach 2005-2009 była Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku (praca pro publico bono). Prof. Świątecka była przewodniczącą Kapituły Nagrody im. Aleksandry Gabrysiak Okręgowej Izby Lekarskiej, gdzie zajmowała się promocją wysokoetycznych postaw lekarzy pomorskich. Jest autorką książki „Mocni duchem” (2017), ukazującej sylwetki lekarzy „Judymów” .

Od 2009 do 2016 roku prof. Świątecka działała na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (Przewodnicząca Oddziału Pomorskiego, członek Zarządu Głównego – wiceprezes). W ramach tej działalności powstała książka „Humanizm chrześcijański w medycynie” (2016), której prof. Świątecka jest współautorem i redaktorem.

Od 2016 roku współzałożycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli. Prof. Świątecka podejmowała inicjatywy na rzecz promocji wartości prezentowanych przez lekarza-społecznika śp. doktor Aleksandrę Gabrysiak. Siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Dr. Oli znajdują się w prywatnym mieszkaniu prof. Świąteckiej.

Jako kardiolog prof. Świątecka pełni funkcję lekarza naczelnego w Centrum Medycznym KARDIOTEL w Sopocie. Wciąż przyjmuje pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Będąc od blisko 15 lat na akademickiej emeryturze, prof. Świątecka aktywnie uczestniczy w życiu środowiska Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego była jednym z liderów i współtwórców. Każdego roku jest aktywnym uczestnikiem cyklicznych konferencji Sekcji, cenionym nauczycielem i wykładowcą oraz członkiem kapituły Nagrody Przewodniczących SRS PTK dla najmłodszych lekarzy za najlepsze prace naukowe.

Inicjatorem nadania Orderu Orła Białego prof. Świąteckiej był Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK oraz Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. Jak napisano we wniosku:

„W zgodnej opinii najbliższych współpracowników i polskiego środowiska kardiologicznego, całe życie zawodowe oraz osobiste prof. Grażyny Świąteckiej, mimo ciężkich doświadczeń lat wojennych i powojennych, było podporządkowane niesieniu pomocy i służbie osobom chorym, zagubionym i bezradnym”.

Prof. Świątecka w ubiegłych latach była odznaczana przez Prezydentów RP Krzyżem Kawalerskim (1998) oraz Oficerskim (2004) Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Zesłańców Sybiru (2009). Ostatnim Kawalerem Orderu Orła Białego, wywodzącym się ze środowiska polskiej kardiologii i kardiochirurgii, był prof. Zbigniew Religa, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku.