Strona główna > Aktualności > Teleporada równoważna z wizytą osobistą

Teleporada równoważna z wizytą osobistą

18.05.2020

- Dziś każde świadczenie usługi medycznej na odległość, postawienie diagnozy i udzielenie pacjentowi porady dotyczącej przyjmowania leków to standardowa forma opieki zdrowotnej. Bardzo ważne jest, aby zarówno lekarz, jak i pacjent traktował teleporadę jako konsultację równoważną z osobistą wizytą lekarską - w rozmowie z Radioklinika mówi Prof. Marcin Grabowski, profesor w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM, ekspert SRS PTK i dodaje:

- W ponad 90% przypadków rozpoznanie stawia się tylko na podstawie tego, co mówi pacjent. Nawet podczas osobistych wizyt w placówkach medycznych lekarz bardzo często stawia diagnozę jedynie w oparciu o opis dolegliwości przedstawiony przez pacjenta. Warto wiedzieć, że badanie jest tylko dodatkowym narzędziem diagnostycznym. Lekarz może zlecić je w przypadku niewystarczającej ilości informacji i konkretnych wskazań uniemożliwiających postawienie diagnozy na odległość. Z tego względu teleporada powinna być traktowana jako standardowa forma opieki zdrowotnej.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu: https://radioklinika.pl/telemedycyna-medycyna-na-odleglosc/?fbclid=IwAR0L1411DR4OGw9r3-oGWhBd5ar3wrHk5RXtZlj5rDmUVZMEvgpNJe9RKc0