Strona główna > Aktualności > Pierwszy Pacjent na Śląsku korzysta z nowoczesnego stymulatora serca z funkcją bluetooth

Pierwszy Pacjent na Śląsku korzysta z nowoczesnego stymulatora serca z funkcją bluetooth

09.12.2020

We wtorek 8 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze na Śląsku wszczepienie układu do terapii resynchronizującej serca (CRT-D) z funkcją bluetooth. Urządzenie Neutrino CRT wszczepiono 67-letniemu mężczyźnie z niewydolnością serca. Zdaniem lekarzy terapia poprawi stan pacjenta i jakość jego życia, a funkcja bluetooth ułatwi zdalne kontrole w ośrodku prowadzącym.

8 grudnia 2020 roku układ do terapii resynchronizującej Neutrino CRT wszczepiono w I Oddziale Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca 67-letniemu mężczyźnie z niewydolnością serca.

obrazek

Nasz pacjent trafił do nas z powodu niewydolności mięśnia sercowego. Badania wykazały, ciężko upośledzoną frakcję wyrzutową lewej komory na poziomie 18 proc. i klasę NYHA II/III. Oznacza to, że objawy choroby utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie - ograniczają codzienną aktywność, powodują uczucie duszności i zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku. Zastosowana terapia CRT ma za zadanie zsynchronizować pracę komór serca pacjenta, a w konsekwencji poprawić jego stan i jakość życia. Dzięki funkcji defibrylacji w razie potrzeby urządzenie przerwie groźną dla życia arytmię komorową, która mogłaby spowodować nagły zgon sercowy. Co więcej, zastosowana w nowym układzie funkcja komunikacji przez bluetooth ułatwi zdalne kontrole urządzenia i stanu zdrowia pacjenta, a to szczególnie ważne i przydatne zwłaszcza w dobie ograniczeń w funkcjonowaniu ośrodków związanych z pandemią COVID-19 – wyjaśnia dr n. med. Sławomir Pluta z I Oddziału Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca. 

Jak podkreśla ekspert, urządzenie nowej generacji wyróżnia się mniejszym w stosunku do poprzednika rozmiarem (ma 34 zamiast 38 cm sześciennych) i funkcją komunikacji przez bluetooth, która działa przez łatwą w obsłudze aplikację mobilną na smartfon. Jak zapewniają eksperci, zwiększenie funkcjonalności urządzenia nie wpływa na żywotność baterii.

Wszczepiony naszemu pacjentowi nowy układ do terapii resynchronizującej w połączeniu z aplikacją mobilną okazał się bardzo przyjazny pacjentowi. Opcja wysyłania cyklicznych raportów telemedycznych do ośrodka jest automatyczna, ale pacjent może wygenerować także dodatkowy przesył danych. Przez smartfon, który dziś większość z nas ma zawsze przy sobie to łatwe i możliwe praktycznie z każdego miejsca na świecie. To bardzo pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy pacjenta coś zaniepokoi albo chciałby sprawdzić stan baterii wszczepionego urządzenia. Bez konieczności wizyty w ośrodku można upewnić się, czy wszystko jest w porządku. To istotne dla wygody i spokoju pacjenta – tłumaczy dr n. med. Sławomir Pluta.

Wszczepione w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu Neutrino CRT jest trzecim w Polsce układem generacji urządzeń wszczepialnych z funkcją komunikacji bluetooth zaimplantowanym pacjentowi (w maju br. w Warszawie odbyła się implantacja kardiowertera-defibrylatora, a w listopadzie br. w Poznaniu układu CRT z tej rodziny urządzeń).

Dr n. med. Sławomir Pluta potwierdza, że grudniowy zabrzański zabieg przebiegł według założeń, a pacjent czuje się dobrze.