Strona główna > Aktualności > e-POLSTIM 2021: Elektrofizjologia i elektroterapia XXII wieku

e-POLSTIM 2021: Elektrofizjologia i elektroterapia XXII wieku

10.06.2021

Wyzwania związane z rosnącą liczbą coraz bardziej skomplikowanych przypadków zaburzeń rytmu serca oraz najnowsze technologie medyczne stosowane w ich diagnostyce i terapii – to tematy przewodnie tegorocznej edycji konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego e-POLSTIM 2021, która odbędzie się w dniach 17-19 czerwca 2021 roku online. Już dziś elektrofizjologia i elektroterapia oferują rozwiązania na miarę XXII wieku, ale w leczeniu arytmii wciąż sięgamy do źródeł – przekonują kardiolodzy elektrofizjolodzy.

POLSTIM 2021

Dylematy elektroterapii

Specjaliści zajmujący się diagnostyką i terapią zaburzeń rytmu serca podkreślają: arytmia może być objawem, przyczyną, ale i skutkiem innej choroby. Co więcej, schorzenia towarzyszące różnym zaburzeniom rytmu serca nie muszą być ściśle powiązane z układem krążenia - mogą towarzyszyć nieprawidłowościom endokrynologicznym, neurologicznym czy objawiać się na podłożu problemów psychicznych. Często arytmia towarzyszy niewydolności serca, na którą cierpi nawet 1,2 mln osób w Polsce. Zdaniem kardiologów arytmie nie dość, że są coraz częstsze, to ich leczenie jest coraz trudniejsze. Wiąże się to między innymi z rosnącą średnią wieku pacjentów oraz licznymi w tej populacji schorzeniami współistniejącymi. Terapia tej grupy chorych musi tym samym uwzględniać różne uwarunkowania i potencjalne interakcje pomiędzy wieloma formami terapii.

– Czy wszystkie metody terapii arytmii przedstawione w aktualnych wytycznych naukowych zdają egzamin w stu procentach i w każdym przypadku? Medycyna nie jest aż tak prosta. W sesjach pro-contra przedyskutujemy różne przypadki pacjentów, u których poszczególne metody leczenia wymieniane w aktualnych wytycznych przyniosły spodziewane korzyści, jak i takie, u których zaobserwowana poprawa nie była zadowalająca. Czy w podobnych sytuacjach mimo wszystko warto zastosować daną metodę terapii, jeśli nie istnieje dla niej alternatywa? Jak podejmować właściwe decyzje terapeutyczne? Okazuje się, że nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia lekarza, ale także zindywidualizowanego podejścia do chorego i współpracy z jego strony – podkreśla dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji POLSTIM 2021.

Technologie XXII wieku

Analizują stan zdrowia pacjenta, przewidują przyszłość, pomagają zaplanować właściwą ścieżkę terapeutyczną - najnowsze metody elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej wyprzedzają przyszłość.

– Wśród technologii przyszłości znajdują się najnowsze modele stymulatorów bezelektrodowych, algorytmy analizujące zdalnie dane pacjenta gromadzone w pamięci urządzeń wszczepialnych, potrafiące przewidzieć zaostrzenia niewydolności serca, innowacyjne wielopolowe cewniki ablacyjne i coraz bardziej złożone systemy elektroanatomiczne mapujące serce w 3D to przykłady technologii, dzięki którym możemy skuteczniej leczyć i poprawiać jakość życia pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy dziś w stanie leczyć najbardziej złożone i „trudne” arytmie - niejednokrotnie takie, których terapia zaledwie kilkanaście lat temu była niemożliwa – mówi prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w I Klinice Kardiologii Katedry Kardiologii UM w Poznaniu, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Powrót do źródeł

Dokumenty eksperckie, wnioski z najnowszych wytycznych naukowych oraz interdyscyplinarne sesje organizowane we współpracy z Europejską Asocjacją Zaburzeń Rytmu Serca (EHRA) i zaprzyjaźnionymi Sekcjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego są stałym punktem dorocznych Konferencji Sekcji Rytmu Serca PTK.

– Podczas e-POLSTIMu 2021 przedstawimy najnowszą wiedzę medyczną w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii oraz możliwości jej praktycznych zastosowań. Postawimy trudne pytania kliniczne, by w gronie specjalistów poszukać na nie odpowiedzi. Dziś, po doświadczeniach z pandemią COVID-19, wiemy, że schorzenia sercowo-naczyniowe, w tym zaburzenia rytmu serca, stały się jeszcze bardziej znaczącym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej. Rosnąca liczba przypadków migotania przedsionków czy przypadki złożonych zaburzeń rytmu serca są wyzwaniami, na które musimy znaleźć najlepsze recepty. Medycyna, w tym elektrofizjologia i elektroterapia, to nie tylko wiedza przekazywana liniowo „z góry na dół”, ale również - a może przede wszystkim - suma indywidulanych doświadczeń i obserwacji. Mamy świadomość, że nawet najlepsze spotkanie przeprowadzone zdalnie nie zastąpi bezpośredniej dyskusji i – nierzadko emocjonującej - wymiany poglądów, ale wymogi naszych czasów - słabnącej, ale wciąż obecnej pandemii COVID-19 - stawiają przed nami nowe wyzwania związane z organizacją niezbędnej aktywności naukowo-szkoleniowej w sposób bezpieczny dla jej uczestników i zgodny z uzasadnionymi ograniczeniami. Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji i wspólnej dyskusji – mówi dr hab. n. med. Adam Sokal z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji POLSTIM 2021.