Strona główna > Aktualności > POLSTIM 2021: Innowacyjna elektrofizjologia i elektroterapia dla lepszego zdrowia Pacjentów

POLSTIM 2021: Innowacyjna elektrofizjologia i elektroterapia dla lepszego zdrowia Pacjentów

23.06.2021

22 sesje, 75 wykładów i ponad 800 uczestników - doroczna Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dobiegła końca. Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy dyskutowali o najnowszych metodach diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca oraz o aktualnych wytycznych naukowych. W programie nie zabrakło tematów trudnych i kontrowersyjnych a także gorących merytorycznych dyskusji w gronie nestorów środowiska zaburzeń rytmu, cenionych ekspertów z zagranicy i z zaprzyjaźnionych Sekcji PTK. Podczas e-POLSTIMu 2021 prof. Romuald Ochotny został odznaczony medalem im. prof. Mariusza Stopczyka - najwyższym odznaczeniem Sekcji Rytmu Serca PTK.

POlstiM 2021

Powrót do przyszłości

Nowoczesne technologie z obszaru elektrofizjologii i elektroterapii pozwalają dziś na terapię najtrudniejszych i najbardziej złożonych zaburzeń rytmu serca - nawet takich, których leczenie jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu nie zawsze było możliwe, przekonywali kardiolodzy elektrofizjolodzy.

– Podczas dorocznej Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dokonaliśmy przeglądu najnowocześniejszych technologii diagnostycznych i terapeutycznych, dyskutując o ich bezpieczeństwie i skuteczności w terapii chorych z arytmiami. Innowacyjne cewniki mapujące, najnowsze modele urządzeń wszczepialnych, defibrylatory zewnętrzne czy nowe modele do mapowania serca w 3D to przykłady rozwiązań, z których już dziś korzystają polskie ośrodki. Polska elektrofizjologia i elektroterapia stoją na bardzo wysokim poziomie, co po raz kolejny potwierdziły opinie ekspertów Europejskiej Asocjacji Zaburzeń Rytmu Serca (EHRA), których mieliśmy okazję gościć podczas konferencji. Dziękujemy Partnerom e-POLSTIM i naszym wieloletnim Przyjaciołom, którzy jak co roku dostarczyli nam wspaniałego wsparcia i cennych inspiracji do dyskusji o innowacyjnej elektrofizjologii i elektroterapii – mówi dr hab. n. med. Adam Sokal z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji POLSTIM 2021.

Pojedynki gigantów

„Leczenie z wykorzystaniem układów do terapii resynchronizującej w migotaniu przedsionków jest nadużywane i nie działa!” – to przykładowy tytuł jednej z sesji odbywającej się w formule pro-contra, do której zostali zaproszeni najwybitniejsi w Polsce specjaliści w dziedzinie diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca. „Przed Państwem pojedynek Gigantów!” – zapowiadał gorącą dyskusję prof. Przemysława Mitkowskiego i prof. Macieja Sterlińskiego prowadzący sesję prof. Marcin Grabowski.

– Wykładowcy wcielali się w rolę „adwokatów diabła”, szukając w doniesieniach naukowych i klinicznych argumentów na poparcie z góry zadanych tez. Przy okazji sesji pro-contra zawsze okazuje się, że obraz kliniczny w przypadku danej metody terapii nigdy nie jest jednoznacznie czarno-biały; że różne metody leczenia zaburzeń rytmu serca warto stosować w oparciu o wytyczne, ale także o indywidualne uwarunkowania każdego pacjenta i własne doświadczenie kliniczne. Pojęcie medycyny personalizowanej w obszarze elektrofizjologii i elektroterapii jest już dziś nie nowinką, a oczywistym paradygmatem – mówi dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji POLSTIM 2021.

Medal im. prof. Mariusza Stopczyka wręczony!

Podczas dorocznej Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Romuald Ochotny z I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu został odznaczony medalem im. prof. Mariusza Stopczyka - najwyższym odznaczeniem Sekcji Rytmu Serca PTK.

– Szanowny Panie Profesorze, Drogi Romku, Twoje wieloletnie zasługi na rzecz edukacji specjalistów w dziedzinie diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca oraz rozwoju elektrofizjologii i elektroterapii w Polsce zasługują na najwyższe uznanie i wyróżnienie. Jesteś przykładem pracowitości, zaangażowania, koleżeńskiej postawy w codziennej pracy naukowej i klinicznej. Dla wielu młodych kardiologów jesteś wspaniałym mentorem, a dla nas, kardiologów, niezwykle szanowanym specjalistą i podziwianym Kolegą – mówiła w laudacji prof. Grażyna Świątecka, była Przewodnicząca Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wieloletnia Kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Dama Orderu Orła Białego.

Tradycyjnie w dorocznej Konferencji POLSTIM wzięli udział eksperci z zaprzyjaźnionych z SRS PTK sekcji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Sekcji Kardiologii Sportowej oraz Sekcji Kardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny.

Na bogatą formułę Konferencji e-POLSTIM 2021 złożyły się: sesje wykładowe, sesja abstraktowa i plakatowa oraz sesja filmowa, podczas której operatorzy prezentowali różne metody stosowane podczas zabiegów terapii zaburzeń rytmu serca. Nie zabrakło wirtualnych stanowisk wystawienniczych.