Strona główna > Aktualności > POLSTIM 2022: arytmiczne archiwum X

POLSTIM 2022: arytmiczne archiwum X

08.04.2022

Niby prosty przypadek pacjenta z migotaniem przedsionków, a decyzje terapeutyczne… trudne. Ablacja podłoża arytmii – metoda znana, ale… niejedno ma imię. A także: czego NIE mówią wytyczne kliniczne? Najtrudniejsze zagadki współczesnej elektrofizjologii i elektroterapii spróbują rozwikłać uczestnicy XXXIII Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Doroczne spotkanie kardiologów elektrofizjologów odbędzie się w dniach 19-21 maja w Katowicach.

archiwum x

Wytyczne ESC: tajemnicze białe plamy

Aktualizacja wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w zakresie stałej stymulacji serca oraz diagnostyki i leczenia niewydolności serca była długo wyczekiwana przez kardiologów elektrofizjologów. Jak przyznają specjaliści, kto spodziewał się przełomu, mógł poczuć się jednak zaskoczony.

– Chociaż z jednej strony w nowych wytycznych ESC pojawiło się wiele uaktualnień, to w stosunku do niektórych technik i metod terapii kardiologicznej nie odnotowaliśmy oczekiwanych znaczących zmian. Co więcej, nie mniej ciekawe od tego, co zapisano w nowych wytycznych jest to, czego tam… nie zawarto. Jak traktować takie „białe plamy” w codziennej praktyce klinicznej? Między innymi temu aspektowi poświęcimy wiele miejsca w dyskusji podczas nadchodzącej Konferencji naszego Środowiska – mówi dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (SRS PTK).

Przypadek jasny, terapia… trudna

Pomimo, że różne rodzaje arytmii – a zwłaszcza te najpowszechniej występujące, jak migotanie przedsionków – zdają się nie mieć dziś przed kardiologami żadnych tajemnic, w praktyce ich diagnostyka i terapia bywa pełna wyzwań.

– Dzisiejszy profil pacjenta z migotaniem przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) znacząco różni się od tego, który znamy jeszcze sprzed zaledwie kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Przede wszystkim nasi pacjenci są obecnie statystycznie starsi – między innymi dzięki skutecznej terapii kardiologicznej. Z drugiej strony, częściej diagnozowane są u nich różne schorzenia współistniejące. Terapia takich chorych jest w praktyce bardzo złożona: musi uwzględniać różne stosowane w tym samym czasie metody leczenia schorzeń przewlekłych i potencjalne interakcje pomiędzy nimi. Nie mniej istotny przy wyborze metody leczenia arytmii okazuje się styl życia naszych pacjentów oraz ich warunki socjalno-ekonomiczne. Nie wszystkie zalecane w wytycznych metody terapii kardiologicznej mogą być zawsze zastosowane u „prawdziwego” pacjenta. Pytanie, jak wówczas podejmować optymalne decyzje kliniczne? Która z metod o zbliżonej klasie zaleceń jest właściwsza? Temu zagadnieniu poświęcimy zarówno wykłady merytoryczne, jak i sesje dyskusyjne w formule pro-contra, gdzie paneliści mają wyznaczone trudne zadanie wcielenia się w role adwokatów diabła – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, kierownik Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji POLSTIM 2022.

Elektrofizjologia i elektroterapia nie tylko dla wtajemniczonych

„Ten nerw mnie wnerwia!” - tytuł jednej z sesji merytorycznych Konferencji POLSTIM 2022 sugeruje spodziewaną gorącą temperaturę dyskusji w obszarze znaczenia nerwu przeponowego w elektroterapii serca. Nie mniej emocji organizatorzy spodziewają się także w przypadku dyskusji na temat innych, zwłaszcza najnowszych, metod diagnostyki i terapii arytmii.

– Ablacja RF, krioablacja a może farmakoterapia? Okazuje się, że znane od wielu lat metody terapii różnych rodzajów zaburzeń rytmu serca niejedno mają imię. Które procedury są naprawdę skuteczne, a które to „kliniczne bajery” – metody efektowne, ale z ograniczonym potencjałem rozwoju? Wraz z wykładowcami i uczestnikami Konferencji POLSTIM 2022 zastanowimy się nad tym, analizując najnowsze dane z badań naukowych i doświadczenia własne ośrodków. W programie naszej konferencji przewidzieliśmy wiele miejsca na omówienie najnowszych metod z zakresu diagnostyki i terapii arytmii, zatem spodziewana wysoka temperatura dyskusji ma szansę sprawić, że majowe Katowice będą naprawdę ciepłą wiosenną stolicą polskiej elektrofizjologii i elektroterapii. Serdecznie zapraszamy na POLSTIM! – mówi dr hab. n. med. Adam Sokal z Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca, przewodniczący-elekt SRS PTK, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji POLSTIM 2022.

Więcej informacji o Konferencji: https://polstim2022.ptkardio.pl/