Strona główna > Aktualności > Już wkrótce POLSTIM 2023!

Już wkrótce POLSTIM 2023!

06.03.2023

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

 

POLSTIM 2023 już za 8 miesięcy (2-4 czerwca 2023 r.), czas więc przygotowywać się do tego najważniejszego wydarzenia dla naszego środowiska elektrofizjologów, elektrokardiologów, lekarzy naukowców i praktyków, ale także techników i pielęgniarek.

W odpowiedzi na pewne przesycenie licznymi konferencjami dydaktycznymi, chcielibyśmy podkreślić odrębność POLSTIMU jako forum dla wszystkich ośrodków, forum prezentacji własnych osiągnięć, umiejętności i wiedzy. Chcielibyśmy, aby nasza konferencja rozwijała się, była zgodna z potrzebami czasu, dlatego konieczne są przemyślane zmiany, które - jeżeli się sprawdzą - zostaną na dłużej częścią POLSTIMU.

W ramach przesunięć akcentów proponujemy w 2023 roku większy udział prac oryginalnych, prezentacji przypadków klinicznych czy transmisji „na żywo” z zabiegów. Już 1 grudnia uruchomimy platformę PTK przygotowaną do zgłaszania aktywności na POLSTIM w jednej z poniższych formuł:

1. Prezentacja wyników prac oryginalnych w postaci abstraktów. Jak największą liczbę zgłoszonych abstraktów będziemy starali się zakwalifikować do prezentacji ustnych. POLSTIM to spotkanie towarzystwa naukowego i zależy nam na podkreśleniu tego aspektu. Pragniemy, aby konferencja stała się inkubatorem współpracy i pomysłów nowych badań naukowych, publikowalnych w renomowanych czasopismach. Wszystkie przyjęte abstrakty będą opublikowane w czasopiśmie indeksowanym w PubMed, będą więc cytowalne i pozostanie trwały ślad po tej aktywności POLSTIMOWEJ.

2. Prezentacja własnego przypadku klinicznego. Tę formę aktywności chcielibyśmy mocno wyeksponować podczas POLSTIMU. Obejmować ona będzie przedstawienie: przypadku, sukcesu, powikłania, porażki, rzadkiego czy nowatorskiego rozwiązania diagnostycznego czy terapeutycznego, ale także kontrowersyjny czy trudny zapis endokawitarny, zwykły EKG czy zapis z programatora.

Liczne sesje dydaktyczne można dziś obejrzeć w internecie, ale pamiętajmy, że indywidualne spojrzenie i dyskusja koleżeńska podczas prezentacji przypadków na żywo są niezastąpione. Zgłoszenia przypadków planujemy także opublikować w czasopiśmie, powinny więc mieć one formę podobną do abstraktu.

3. Nagrane ciekawe lub dydaktyczne zabiegi, mieszczące się po obróbce w formacie kilkunastominutowego filmu prezentującego dane z: fluoroskopii, EKG, kamery operacyjnej, systemu 3D, odpowiednio skompilowane w jeden strumień wideo (nawet 4K) i okraszone komentarzem audio (live-in-a-box). To dobra formuła do dydaktycznego zaprezentowania swoich umiejętności i możliwości ośrodka. Być może uda się wrócić do formuły Kina Nocnego.

4. Sesja dydaktyczna. Siłą rzeczy liczba sesji dydaktycznych zostanie nieco ograniczona. Planujemy nadać im bardziej esencjonalny charakter. Planujemy, aby osoba zgłaszająca sesję była jednocześnie jednym z przewodniczących, odpowiedzialnym za: kontakt z wykładowcami, zadbanie o stosowną dyscyplinę czasową oraz o nie pokrywanie się tematyczne wystąpień. Sesje zaprzyjaźnionych sekcji PTK również powinny być utrzymane w poniższych formatach. Planujemy następujące rodzaje sesji:

a. sesja przekrojowa dydaktyczna: 60’: 4 wykłady 15 minutowe (12 min. wykład + 3 min. dyskusja) o wspólnym mianowniku, możliwość zadawania pytań i dyskusja
b. sesja „Pro-contra” 45‘: 15 min vs. 15 min + 15 min. dyskusji,
c. sesja „Focus”: 3 x 15 min wszystkie wykłady na jeden temat – ale przedstawiające różne aspekty i różne spojrzenia ekspertów,
d. sesja praktyczna „Hands-on”: 60’, 4 wykłady 12 minutowe omawiające krok-po-kroku daną technikę zabiegową lub diagnostyczną + 12 min dyskusji i rozmowy z uczestnikami.

5. Planujemy też możliwość transmisji zabiegów na żywo - sesja ‘warsztatowa’ (zabieg do 2 godzin). W tym przypadku organizacja i koszty teletransmisji pozostawać będą po stronie zgłaszającego.

Po raz pierwszy w swojej 34-letniej historii POLSTIM odbędzie się w Krakowie. Będziemy gościć na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Serdecznie zapraszamy do grodu Kraka! Mamy nadzieję, że jakość zgłoszonych przez Państwa sesji i abstraktów będzie wspaniale komponowała się ze wspólnymi wieczorami na urokliwej krakowskiej Starówce.

 

Maciej Kempa
Przewodniczący SRS

Marek Jastrzębski
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego POLSTIM 2023

Adam Sokal
Przewodniczący Komitetu Naukowego POLSTIM 2023

 

Kontakt do biura organizacyjnego:
Grupa casusBTL, Piotr Paluszyński, piotr.paluszynski@casusbtl.pl, tel. +48 662 021 185